gyújtáskapcsoló hiba

Mit tegyünk, ha a gyújtáskapcsoló hiba jelei mutatkoznak?

Ha a gyújtáskapcsoló hiba jelei mutatkoznak, hajlamosak vagyunk esni, hiszen a legtöbb esetben ilyenkor nem tudjuk gépjárművünk motorját beindítani. Lehet, hogy valamilyen egyszerű ok áll a háttérben, és mi magunk is el tudjuk hárítani a hiba okát. Az is előfordulhat azonban, hogy komolyabb meghibásodással állunk szemben. Ebben az esetben érdemes szakszerű segítséget kérnünk, mielőtt még komolyabb kárt tennénk autónk elektronikájában.

Mi a gyújtáskapcsoló szerepe?

A gyújtáskapcsoló általában a kormányoszlopon helyezkedik el, ide kell behelyezni a slusszkulcsot a motor elindításához. Ezen kívül a kormányzárat is sok esetben ezzel tudjuk feloldani, egyes típusoknál pedig ez engedélyezi a váltó használatát. Itt tudunk gyújtást adni a járműre – elengedhetetlenül fontos berendezés tehát ahhoz, hogy gépkocsinkat egyáltalán használni tudjuk.

Melyek leggyakrabban a gyújtáskapcsoló hiba jelei?

Viszonylag sokféle jel utalhat arra, hogy a gyújtáskapcsoló meghibásodott. Ilyen lehet, hogy beragad a kulcs vagy, hogy azt nem tudjuk elfordítani benne. Ugyanígy előfordulhat az is, hogy a kulcs ugyan elfordul, de mégsem ad gyújtást vagy éppen ellenkezőleg, nem veszi azt le.

Elképzelhető, hogy csak a slusszkulcson van valamilyen apróbb szennyeződés és ez okozza a gondot – ilyenkor a megoldás annak a letisztítása. Az is megeshet, hogy a piszok a kulcsról a gyújtáskapcsolóba került. Ekkor megpróbálhatjuk egy vékony drót, esetleg a WD40 segítségével megtisztítani, de minden esetben csakis óvatosan.

Egy-egy durvább mozdulattal könnyen kárt okozhatunk a gépkocsi elektronikájában, és hiába volt az eredeti hiba egy kis szennyeződés, végül a teljes berendezés cseréje válhat szükségessé. Továbbá itt futnak a légzsák kábelei és érzékelői is, egy óvatlan mozdulattal rosszabb esetben az egészet kirobbanthatjuk a helyéről, amely nemcsak kellemetlen, de kifejezetten balesetveszélyes is lehet.

Ha a gyújtáskapcsoló hiba jelei mutatkoznak, megpróbálkozhatunk pár házilagos trükkel, de a legtöbb esetben érdemes szakemberre bízni a hiba elhárítását, aki a kellő rutinjával meglepően gyorsan is megoldhatja a problémát.