ingatlanjog

Enyém a vár, tiéd a lekvár

Amikor új ingatlan vásárlására adod a fejed, nem csak az anyagi keretekre, a helyszín körülményeire és az épület minőségére kell odafigyelned, mert hiába a jó ár-érték arány egy bámulatos helyen, a jogi háttér fenekestől felfordíthat mindent. Szeretnénk megóvni attól, hogy hoppon maradj és károsultként szerepelj egy végtelenségig elhúzódó ingatlanperben. No de hogyan is győződhetsz meg laikusként arról, hogy minden rendben?

Többeket megnyugtat, ha legalább egy ügyvéd részese az adásvételi folyamatnak, még akkor is, ha ő éppen az eladó érdekeit képviseli. Pedig ez még édes kevés. Ahhoz, hogy jogilag részünkről is minden rendben legyen, kevés a pénzügyi tanácsadó hitel szempontjából odafigyelő jelenléte, szükség lesz egy ingatlanjogban jártas saját ügyvédre is. És igaz, hogy a pénzügyi tanácsadó díjmentes, az ügyvéd pedig komoly díjat fog felszámolni, mégis megéri biztosra menni. Nincs is annál nagyobb probléma, mintha az adás-vétel után derül ki egy jogilag rendezetlen háttér, ami megakadályozhatja a telken való építkezést, a használatba vételi engedély kiadását, vagy esetleg egy előkerülő örökös köti meg a kezünk.

Tovább bonyolítja a dolgokat, ha egy kft alapítás is része az ingatlanvásárlásnak, mert a vásárolt lakás vagy ház szolgál majd székhelyként.

A megbízott jogász pontosan és megbízhatóan megvizsgálja:

  • Kik a telek vagy ház tulajdonosai?
  • Eladhatják -e az ingatlant?
  • Valóban tehermentes, vagy minden szükséges ügyintézés megtörtént -e a tehermentesítéshez?
  • Jogosult lehetsz az építkezésre, bővítésre?
  • Amennyiben van építési engedély az valóban jogerős?
  • Társasház esetén rendben van az alapító okirat?
  • Egyezik -e az adásvételi szerződésben foglaltakkal?
  • Az ingatlan műszaki leírása helyénvaló?

Akár előszerződést kötünk, akár véglegeset, a jogi szem többet lát és megvéd a számodra láthatatlan hibáktól.

Abban az esetben, ha új ingatlant vásárolsz a kivitelezés befejezése előtt, még homályosabb lesz számodra a háttér és sok lehet az ijesztő dolog. Például egy bank által finanszírozott többlakásos társasház kivitelezésnél több százmilliós jelzálogjog kerülhet bejegyzésre az építkezés idejére. Viszont az adásvételi szerződésednek rögzítenie kell, hogy a teljes vételár kifizetésével az ingatlanod tehermentes lesz, azzal együtt, hogy a kifizetések hogyan ütemeződnek.

A jogi képviselet bizony nagyon fontos, hogy az ügylet végén senki ne mondhassa azt neked: „Enyém a vár, tiéd a lekvár”.