Ha egy EU-s tagállamban mindössze 1% a társasági adó, akkor nyugodtan kijelenthetjük arról a helyről, hogy adóparadicsomi helyszínnel van dolgunk. Éppen emiatt az utóbbi években megugrott a külföldről érkező befektetők száma a szomszédos országban.
Romániában progresszív TAO-kulcsot vezetett be pár éve a kormány, aminek az a célja, hogy segítség a kis és középvállalkozókat, hiszen ez az a réteg, amelyikre kiélezte alacsony adózási rendszerét az adóhivatal.
De nézzük csak a konkrét számokat:
- 1% társasági adót kell fieztie egy KFT-nek 65 ezer euró árbevételig
- 3% TAO érvényes a 65 – 500 ezer eurós forgalmat bonyolító cégekre
- 16%-ot fizetnek azok, akik éves árbevétele meghaladja a félmillió eurót
Azt azonban tudni kell, hogy az 1-3% TAO a teljes összegre vonatkozik, így ha egy KFT mondjuk 400 ezer euró forgalmat bonyolít egy évbe, akkor annak tulajdonosa 12 ezer eurót kell befizessen az államkasszába. Míg az 500 ezret meghaladó vállalkozások esetében a tiszta nyereség 16%-át kell leadóznia a cégnek. Mindehhez pedig egységesen, árbevételtől függetlenül 8% osztalékadó társul. A legkedvezőbb adózási forma esetén tehát egy kisvállalkozás akár 9%-os összadóval megúszhatja az adófizetést, aminél kedvezőbbet nem kínál egyik EU-tag sem.
Korábban nagy népszerűségnek örvendtek a ciprusi és máltai cégek, amelyeket a brüsszeli bürokraták ki is kiáltottak offshore helyszíneknek, de még az ottani kedvező 7 illetve 12%-os társasági adó sem ér a nyomába a romániai 1-3%-os mikrovállalkozói TAO-nak.
Az alacsony adózás már 2016 óta létezik Romániában, és a cégalapítási szolgáltatók beszámolója szerint azóta nagyon megugrott a külföldi befektetések száma is, hiszen sokakat vonz a hihetetlenül alacsony adózási rendszer. Mindemellett Románia egyre nagyobb gazdasági fejlődésen megy át, a hírekben rendre azt olvashatjuk, hogy keleti szomszédunknál már magasabb a minimálbér is, sőt a román gazdaság már tavaly maga mögé utasította a magyarországit.
Ugyanakkor a fokozott infrastruktúra és ingatlanbefektetések, az egyre növekvő ipari tevékenység, és az IT-szektor rohamos fejlődése, a jogrendszer európai szintre való emelkedése is mind olyan tényezők, amelyek feljebb tornászták Romániát a befektetésre ajánlott országok listáján.