A nyugdíj előtakarékossági számla egy kevesek által választott nyugdíj megtakarítási formának minősül. Ráadásul az egyetlen olyan típusa a megtakarításoknak, amely a törvényileg előírt hivatalos örökösödés útján ruházódik át az örökösre. Vagyis a számla eredeti tulajdonosa nem jelölhet meg külön örököst. Mit jelent ez pontosan? Mit kell tudnunk az öröklésről, na és persze magáról a nyugdíj előtakarékossági számláról ha egy sajnálatos haláleset miatt felmerül a hagyatékok között?
A nyugdíj előtakarékossági számlát értelemszerűen mindenki azért nyitja, mert boldog és hosszú életkort szeretne megélni a nyugdíjas évei alatt is. Viszont sajnos történnek olyan szomorú esetek, amikor a számla tulajdonosa még a nyugdíjas évei előtt elhuny, és az örökösöknek a fájdalom mellett kell ezzel a helyzettel is kezdeni valamit. Mire számítsunk tehát? Az alábbiakban erről lesz szó. Előbb azonban ismerkedjünk meg a NYESZ – vagyis a nyugdíj előtakarékossági számla fogalmával.
NYESZ – ahol a magunk urai lehetünk
A nyugdíj előtakarékossági számla a nyugdíjbiztosítással és az önkéntes magánnyugdíjpénztárral ellentétben egy olyan megtakarítási számlát takar, amelynek hozamait, befektetési alapjait teljes mértékben mi kezeljük. A pénzintézet csupán a felületet biztosítja annak, amit mi menedzselünk benne. Mit jelent ez a gyakorlatban? Egyrészt mi döntjük el hogy mennyit áldozunk, és mikor a megtakarításainkra, vagyis mennyi értékpapírt és milyeneket vásárolunk, mekkora összegben. Ebből adódóan a számla befizetései is a saját ütemezéseink szerint fog működni. Mivel teljesen önellátóak leszünk, ezért nekünk kell elkészíteni azokat a költségvetéseket is amelyek például felfedik előttünk hogy mely értékpapírokat meddig lesz érdemes megtartani, vagy épp mikor kell eladni. A pénzügyi akcióink többek között a tőzsdén fognak zajlani, amelyhez ugyanúgy kell valamit érteni, ahogyan a számla további pénzügyi opcióihoz. Vagyis a NYESZ leginkább azoknak való, akik valamennyire már mozognak a pénzügyi területen, de legalábbis szeretnék azt elsajátítani. Mivel minden rajtunk múlik, így mi rendelkezünk a hozamok és a visszaforgatás felett is. Emiatt pedig jelentős nyereségekhez juthatunk – ha értünk hozzá és jól kezeljük a NYESZ számlát. Költségek szempontjából egyébként ez a legkisebb költséggel fenntartható nyugdíj megtakarítás, amelynek csupán az egyetlen hátránya az, hogy mindent mi csinálunk benne, valamint hogy az önkéntes magánnyugdíjpénztárral ellentétben itt a nyugdíjazásunkig egyáltalán nem férhetünk hozzá sem a pénzünkhöz sem a hozamokhoz. Egyetlen kivétel akad: az elhalálozásunk, amikor is a jogos örökös megörökli a számlánkat majd.
Ha NYESZ számlát örökölnénk: mik lehetnek az előnyei és hátrányai a megtartása esetén?
Amennyiben örökösök vagyunk, és a hagyatékban szerepel egy nyugdíj előtakarékossági számla, akkor két lehetőség közül választhatunk: vagy felbontjuk és az kifizetésre kerül az eladott értékpapírok értékével a hozam, vagy – ha még nincs saját NYESZ számlánk – nyitunk egyet és kérjük az értékpapírok, valamint a nyereség átvezetését a saját számlánkra. Miért járunk jól ebben az esetben? A NYESZ számla kezelését teljes mértékben magunk végezzük. Tehát ha nincs pénzügyi tapasztalatunk, vagy nem szeretnénk ezzel foglalkozni ez lehetséges, hogy hátrány lesz. Viszont ha érdekel a tőzsde világa akkor egy igazán izgalmas, és rugalmas megtakarítási számlát kapunk, amivel ha jól dolgozunk sokkal magasabb hozamokat érhetünk el, mint a nyugdíjbiztosítás vagy az önkéntes magánnyugdíjpénztár esetében. Ebből a szempontból tehát érdemes megnézni hogy a hagyatékolt NYESZ számla milyen részvényeket, értékpapírokat tartalmaz na és persze hogy mennyire volt magas hozamú. Ha az örökölt számla sikeres konstrukciókkal rendelkezik, akkor érdemes továbbvinni azok számára, akik például kifejezetten szeretnének úgy félrerakni a nyugdíjas éveikre hogy a megtakarításhoz nem nyúlnak közben hozzá. Ugyanis ebben az esetben itt a NYESZ száma hozamait majd csak a hivatalosan betöltött nyugdíjkorhatár után kezdik el számunkra folyósítani. Ebből a szempontból pedig egy „bejáratott”, öröklött konstrukció igazán hasznos tud lenni, hiszen a továbbiakban ha megismerjük a pénzügy világát alapszinten legalább, akkor már tudunk velük boldogulni. Ezzel pedig biztos hozamot kaphatunk, ha pedig mégsem sikerül kezelnünk a számlát, még mindig felbonthatjuk azt. A költségeken sokat veszíteni nem fogunk, ugyanis teljes mértékben mi szabjuk meg, hogy mennyit fektetünk bele a továbbiakban az anyagiak terén. A NYESZ-nek viszont hátrányai is vannak, és ez pont abból adódik, hogy teljes mértékben mi kezeljük azt. Vagyis oda kell rá figyelni, méghozzá rendszeresen ha valóban szeretnénk a nyugdíjas éveinkre tisztes folyósítást kapni belőle. Ugyanakkor a lényegesen kedvezőbb hozamok miatt sokaknak abszolút megéri. S ha már az öröklésről van szó, mi a menete a Nyugdíj előtakarékossági számla öröklésének?
NYESZ – az öröklés menete
Arról már volt szó, hogy a NYESZ számla esetén örököst nem lehet megjelölni, ezért a számla a hivatalos egyenes ági öröklődés mentén kerül hagyatéki eljárás alá. Vagyis a nyugdíj-előtakarékossági számlánál – az önkéntes nyugdíjpénztárral ellentétben – nincs lehetőség kedvezményezett megjelölésére (forrás: Grantis.hu illetve nyugdijbiztositas.com). Itt minden a hagyatéki tárgyalás keretén belül fognak tisztázni, ebből a szempontból pedig a jogos örökös csak akkor juthat belőle pénzhez, ha a tárgyalás már lezárult. Örökösként két választásunk van: vagy tovább visszük a számla tartalmát, vagy pedig eladva az értékpapírokat annak árát és a hozamot is folyósítják az általunk megadott bankszámlára. Utóbbi esetben további teendő nincs, az elhunyt nyugdíj előtakarékossági számlája pedig megszűnik.
Milyen anyagi vonzata lehet a NYESZ öröklésének?
Ahogyan a megszokott hagyaték eljárás szerint az ismert, bizonyos esetekben örökléskor is kell illetéket, illetve pénzösszeg után adót fizetni. Ez a NYESZ esetében is így van. Amennyiben nem egyenes ági leszármazott az örökös, akkor – ahogyan más hagyaték esetében – a nyugdíj előtakarékossági számla öröklésekor is illetéket kell fizetni. Az illeték mértéke szokásosan 18 százalék, illetve ha a számlán található befektetés nyereséges hozamú, akkor a hozamnyereség után összeg adóköteles lesz, ez a hozam 15 százalékát jelenti. Az öröklés folyamatából még azt is érdemes tudni, hogy az örökös nem örökli az állam által biztosított húsz százalékos adójóváírást amely mind a három nyugdíj előtakarékossági formánál él. Ezt csak akkor intézhetjük el magunknak, ha mi is nyitunk egy számlát, ahová megkapjuk a jóváírást, majd átvezettetjük a hagyatékban található értékpapírokat a saját NYESZ számlánkra.
Kiknek ajánlott továbbvinni az öröklött Nyugdíj előtakarékosságot?
Képzeljük el, hogy kapunk egy olyan felületet, amely tökéletes játszótere lehet a tőzsdézésnek és a különféle pénzügyi eszközbefektetéseknek. Viszont ezt teljes mértékben nekünk kell kezelni. A nyugdíj előtakarékossági számla körülbelül így írható le. Ez sokak számára elsőre ijesztőnek tűnhet, hiszen itt nem kapunk magunk mellé tanácsadókat és nem szakértők kezelik a befektetéseinket, mint az önkéntes magánnyugdíjpénztárnál, vagy a nyugdíjbiztosítás esetében. Ugyanakkor ha valakit mindig is vonzott a tőzsde világa, és érdeklődik a különféle pénzügyi és gazdasági folyamatok után, azoknak igazán szimpatikus kihívás lehet egy NYESZ számla kezelése. Valahol pedig az is, hiszen kipróbálhatjuk magunkat általa egy olyan közegben, amit ha jól csinálunk, akkor bőséges hozamot kaphatunk belőle. Manapság sok fiatal érdeklődik a tőzsde iránt, ezért nekik is egy remek lehetőség lehet az ilyen számla kezelése, mint ahogy azok számára is akik eredetileg a pénzügyi szektorban dolgoztak. Viszont ha távol áll tőlünk ez a világ, akkor érdemesebb más nyugdíj előtakarékosságot választani.